stenové chladenieStenové chladenie prináša novú dimenziu komfortu počas horúcich letných dní. Ak zamýšľate vykurovať i chladiť tou istou plochou ide o veľmi efektné riešenie, ktoré navyše prinesie investičnú úsporu. Nie je totiž potrebné budovať osobitný plošný systém pre vykurovanie a druhý pre chladenie. Ochladzované steny musia byť smerom do miestnosti voľné bez nábytku alebo obrazov preto treba včas naplánovať usporiadanie interiéru. Často sa tiež kombinuje so stropným alebo podlahovým chladením.

Princíp stenového chladenia

Ľudské telo odovzdáva teplo konvekciou (10%), vyparovaním (30%) a predovšetkým vysálaním (viac ako 50%)

Klasické klimatizačné systémy odbúravajú vznikajúci pocit tepla prúdením studeného vzduchu (konvekciou). Prináša to nasledujúce negatívne efekty:  • zvýšená hlučnosť
  • prívod príliš chladného vzduchu
  • nepríjemný prievan
  • zdravotné problémy vzniknuté vplyvom prechladnutia

Princíp stenového chladenia spočíva vo veľkoplošnom chladení stenou pomocou chladiacej vody kvapaliny cirkulujúcej v rozvodných rúrkach. Výmena energie na rozdiel od klasickej klimatizácie potom prebieha medzi všetkými teplejším objektmi v miestnosti vrátane ľudského tela, vysálaním na chladiacu plochu. Toto jemné veľkoplošné chladenie spĺňa najvyššie požiadavky na ideálny tepelný komfort. Teplota steny by kvôli pocitu pohody, ale aj kvôli nežiaducej kondenzácii nemala poklesnúť pod 19°C.

Výhody stenového chladenia :

  • systémy vykurovania a chladenia
  • vyšší komfort v oboch systémoch
  • vysoký špecifický výkon pri vykurovaní a chladení
  • energetický úsporný systém
  • rýchle nábehové časy
  • architektonická voľnosť priestorov bez radiátorov

Spôsoby prevedenia

Pri mokrom systéme sú rúrky uložené v rozstupe 5 až 15 cm v upevňovacích lištách na stene a následne sú prekryté omietkou v hrúbke cca 2 cm. Pre stenové chladenie je vhodná široká škála bežných i špeciálnych omietok.

V suchom prevedení predstavuje stenové chladenie rýchle riešenie pre montované stavby, steny vytvorené suchou výstavbou, podkrovia a podobne. Systém je tvorený sadrokartónovými doskami so zapustenými rúrkami v rozstupe 4,5 cm. Tento suchý spôsob je na rozdiel od mokrého finančne náročnejší.

Otázky, cenové ponuky

kontaktujte nás v prípade akýchkoľvek otázok, informácií prostredníctvom online formulára

CENOVÁ PONUKA >

Poradíme Vám!

Poradíme Vámnajvhodnejšie riešenia vykurovania pre Vašu stavbu, rodinný dom.

Technický návrh!

Poradíme Vámvšetky naše riešenia
sú navrhnuté našimi energetickými inžiniermi.

Vykurovanie na klúč!

Poradíme Vámzabezpečíme Vám kompletnú dodávku vykurovania na klúč.

Realizácia vykurovania!

Poradíme Váminštalácie realizujeme
s vyškolenými a odborne vyučenými pracovníkmi.

ŠETRI.sk     facebook